Winnica Moderna to połączenie frajdy z robienia wina i precyzji rzemieślnika, które pozwalają tworzyć autentyczne trunki oparte na kwasowości, solidnej konstrukcji, mineralności i świeżych aromatach bez zbędnych ornamentów.

Tradycyjna uprawa winorośli na Wzgórzach Trzebnickich połączona z nowoczesną produkcją odzwierciedla założenia architektury modernistycznej, której estetykę można podziwiać także na etykietach. Zgodnie z ideami Le Corbusiera modernizm powinien zapewnić każdemu człowiekowi słońce, przestrzeń i zieleń. To wszystko znajdziecie w Winnicy Moderna.

Winnica-Moderna-main
moderna-onas
Nestor

Mimo że od zawsze kochał rieslingi, nie jest jednym z tych, co rzucił wszystko i został winiarzem. Ale myśl o założeniu winnicy spędzała mu sen z powiek. Przestał liczyć więc jedynie pieniądze w bankowości a do rachuby dołożył też ilość cukru na litr. Wiosny mijały, pasja do wina rosła, a w uszach Kościańskiego coraz głośniej pobrzmiewały już nie tylko utwory z lat 80., ale także szepty fermentacji. Ostatecznie połączenie rozsądku, konsekwencji i odrobiny szaleństwa pozwoliło mu postawić wszystko na jedną kartę i stworzyć spójny koncept. Jego minimalistyczne wina z modernistycznymi budynkami na etykietach stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych trunków w Polsce.

Nestor Kościański nie pozostawia nic przypadkowi. Dlatego podejście do trendów i eksperymentów opiera na rozsądku. W przeciwieństwie do wielu winiarzy traktuje winiarstwo jak rzemiosło, a nie sztukę. Ceni klasykę bardziej niż spontaniczną fermentację, ale z zapałem wykorzystuje elementy naturalistycznej stylistyki, co widać w różnorodnym portfolio win, gdzie znalazł się i pet-nat i orange.

moderna-enoturysto

Winnica i Terroir

Winnica Moderna powstała w 2015 roku na Wzgórzach Trzebnickich, na Dolnym Śląsku. Obecnie zajmuje dwie parcele o łącznej powierzchni 3,1 ha, z potencjałem na dalszy rozwój. Pierwsza z nich, mieszcząca się nieopodal miejscowości Krakowiany, składa się z malowniczych tarasów, natomiast druga znajduje się w samym sercu wioski, na doskonale nasłonecznionej działce. Wzgórza Trzebnickie, jako część Wału Trzebnickiego, to ciągnąca się na przestrzeni 60 km kraina winiarskiego dobrobytu.

Obie winnice charakteryzują się podłożem lessowym, co pozwala winorośli na swobodny i bezstresowy wzrost, a także zapewnia odpowiednią ilość wody i składników mineralnych. Dzięki długiemu okresowi wegetacji, który może wynosić nawet 250 dni, oraz korzystnemu mikroklimatowi Wzgórz Trzebnickich, osiągane owoce rozwijają kompleksowe aromaty, odpowiedni poziom cukru i wysoką kwasowość, co pozwala na produkcję doskonale zbalansowanych win. Winoroślom posadzonym na łagodnych zboczach wzgórz nie zagrażają przymrozki, gdyż te występują w dolinach – od południa w pradolinie Odry oraz od północy w pradolinie Baryczy

W dolnośląskiej winnicy dominują białe odmiany winogron, a na czele stoi riesling, którego producent, Nestor Kościański, darzy szczególną sympatią. Obok niego, równie charakterystyczne dla regionu, są johanniter i muscaris. Nietypowo w winnicy znalazły się także: chardonnay, scheurebe, i pinot gris. Wśród czerwonych odmian występują pinot noir, cabernet cortis i rondo. Winnica Moderna produkuje także wina musujące, których surowcem są winogrona w obu kolorach. Warto wspomnieć, że z czerwonych winogron można też uzyskać białe wina, a głównymi składnikami Szampana są właśnie chardonnay i pinot noir. Wszystkie winorośle w Winnicy Moderna prowadzone są w układzie Guyota. Winogrona zbiera się ręcznie.

moderna-enoturysto

Historia

Historia uprawy wina na Dolnym Śląsku sięga XII wieku, a pierwsze wzmianki pisemne o winnicach pochodzą z początku XIII wieku.

Przede wszystkim klasztory cystersów, a szczególnie opactwo w Trzebnicy, miały duży wpływ na rozwój winiarstwa na Śląsku. Ciekawostką jest fakt, że w 1787 roku na Dolnym i Górnym Śląsku funkcjonowało łącznie 1217 winnic, dla porównania – dziś w całej Polsce mamy ich ponad 300. Jednak w drugiej połowie XIX wieku produkcja zaczęła gwałtownie spadać z powodu importu win z innych krajów i epidemii filoksery. Ostatecznie II wojna światowa i zmiany geopolityczne sprawiły, że uprawa winorośli zniknęła z polskich map aż do lat 90. XX wieku.

moderna-enoturysto