Tradycyjna uprawa winorośli na Wzgórzach Trzebnickich połączona z nowoczesną produkcją odzwierciedla założenia architektury modernistycznej, której estetykę można podziwiać także na etykietach. Zgodnie z ideami Le Corbusiera modernizm powinien zapewnić każdemu człowiekowi słońce, przestrzeń i zieleń. To wszystko znajdziecie w Winnicy Moderna.
Mimo że od zawsze kochał rieslingi, nie jest jednym z tych, co rzucił wszystko i został winiarzem. Ale myśl o założeniu winnicy spędzała mu sen z powiek. Przestał liczyć więc jedynie pieniądze w bankowości a do rachuby dołożył też ilość cukru na litr. Wiosny mijały, pasja do wina rosła, a w uszach Kościańskiego coraz głośniej pobrzmiewały już nie tylko utwory z lat 80., ale także szepty fermentacji. Ostatecznie połączenie rozsądku, konsekwencji i odrobiny szaleństwa pozwoliło mu postawić wszystko na jedną kartę i stworzyć spójny koncept. Jego minimalistyczne wina z modernistycznymi budynkami na etykietach stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych trunków w Polsce.
Nestor Kościański nie pozostawia nic przypadkowi. Dlatego podejście do trendów i eksperymentów opiera na rozsądku. W przeciwieństwie do wielu winiarzy traktuje winiarstwo jak rzemiosło, a nie sztukę. Ceni klasykę bardziej niż spontaniczną fermentację, ale z zapałem wykorzystuje elementy naturalistycznej stylistyki, co widać w różnorodnym portfolio win, gdzie znalazł się i pet-nat i orange.
Obie winnice charakteryzują się podłożem lessowym, co pozwala winorośli na swobodny i bezstresowy wzrost, a także zapewnia odpowiednią ilość wody i składników mineralnych. Dzięki długiemu okresowi wegetacji, który może wynosić nawet 250 dni, oraz korzystnemu mikroklimatowi Wzgórz Trzebnickich, osiągane owoce rozwijają kompleksowe aromaty, odpowiedni poziom cukru i wysoką kwasowość, co pozwala na produkcję doskonale zbalansowanych win. Winoroślom posadzonym na łagodnych zboczach wzgórz nie zagrażają przymrozki, gdyż te występują w dolinach – od południa w pradolinie Odry oraz od północy w pradolinie Baryczy
W dolnośląskiej winnicy dominują białe odmiany winogron, a na czele stoi riesling, którego producent, Nestor Kościański, darzy szczególną sympatią. Obok niego, równie charakterystyczne dla regionu, są johanniter i muscaris. Nietypowo w winnicy znalazły się także: chardonnay, scheurebe, i pinot gris. Wśród czerwonych odmian występują pinot noir, cabernet cortis i rondo. Winnica Moderna produkuje także wina musujące, których surowcem są winogrona w obu kolorach. Warto wspomnieć, że z czerwonych winogron można też uzyskać białe wina, a głównymi składnikami Szampana są właśnie chardonnay i pinot noir. Wszystkie winorośle w Winnicy Moderna prowadzone są w układzie Guyota. Winogrona zbiera się ręcznie.
Przede wszystkim klasztory cystersów, a szczególnie opactwo w Trzebnicy, miały duży wpływ na rozwój winiarstwa na Śląsku. Ciekawostką jest fakt, że w 1787 roku na Dolnym i Górnym Śląsku funkcjonowało łącznie 1217 winnic, dla porównania – dziś w całej Polsce mamy ich ponad 300. Jednak w drugiej połowie XIX wieku produkcja zaczęła gwałtownie spadać z powodu importu win z innych krajów i epidemii filoksery. Ostatecznie II wojna światowa i zmiany geopolityczne sprawiły, że uprawa winorośli zniknęła z polskich map aż do lat 90. XX wieku.